خواص عسل طبیعی برای دستگاه گوارش

خواص عسل طبیعی برای دستگاه گوارش

عسل طبیعی خواص بسیار زیادی به خصوص برای دستگاه گوارش دارد. این خوراکی بسیار خوشمزه و مقوی می تواند بسیاری از مشکلات و ناراحتی هایی که در دستگاه گوارش به وجود آمده اند را برطرف سازد.
در واقع مشکلاتی که بر اثر استرس، تغذیه نامناسب و یا بیماری های زمینه ای به وجود آمده اند را می توان با عسل طبیعی درمان کرد. خوب است بدانید که خواص عسل طبیعی برای دستگاه گوارش از دوران باستان، شناخته شده بوده است.

معرفی خواص عسل طبیعی برای دستگاه گوارش

خوب است بدانید که عسل طبیعی از شدت ترش كردن معده مي‌كاهد و به تعدیل ترشحات اسيدي معده می پردازد و از این جهت ‌براي زخم‌معده و التهاب معده مفيد است .
در حقيقت مي‌توان گفت عسل طبیعی نقش بسیار مؤثرتري در تنظيم اسيدهاي معده نسبت به قرص و کپسول های شیمیایی دارد. زیرا عسل طبیعی هیچگونه عوارض شیمیایی برای بدن ایجاد نمی کند.
لازم به ذکر است که در همين زمينه يك بررسي جالب توسط پروفسور « خوتكين » بر روي تعداد زيادي از بيماران مبتلا به زخم معده و زخم روده انجام گرفت. در اين بررسي گروهي از اين بيماران به روال معمول مراكز درماني تحت معالجه قرار گرفتند و گروهي ديگر فقط به وسيله‌ي عسل، نتيجه فوق‌العاده جالب بود. 61% از گروه اول كاملاً بهبود يافته و 18% آنها كماكان از درد رنج مي‌بردند، اما از گروه دوم 84% كاملاً بهبود يافته و 9/5% آنها كماكان از درد شكايت داشتند.
دانشمندان بر اين عقيده‌اند كه عسل به طور مضاعف روي زخم معده تأثير مي‌گذارد: يك تأثير موضعي كه باعث التيام سريع زخم و تعديل اسيدهاي معده مي‌گردد و يك تأثير كلي كه بر اثر آن حال عمومي بيمار بهتر شده و دستگاه عصبي او آرامش مي‌يابد.
البته محققان طی یک تحقیق دیگری، به این نتیجه رسیدند که عسل طبیعی مانع به وجود آمدن يبوست است،‌ به ويژه يبوستي كه بعد از اعمال جراحي عارض مي‌شود؛ زيرا داراي اسانس‌هاي فراري است كه باعث افزايش فعاليت‌روده‌ها مي‌گردد. همين طور عسل داراي ماده گلوكوسيد استراءستيل است كه در امعاء تبديل به اوكسي متيل انتراكينون شده و مانع از ايجاد يبوست مي‌گردد.
یک ویژگی دیگر عسل طبیعی، وجود مقادیر زیاد آنزیم در آن می باشد که می تواند به از بین بردن عفونت ها و باکتری های مضر دستگاه گوارش بپردازد.
لازم به ذکر است که عسل طبیعی همچنین برای روده تحریک پذیر نیز بسیار عالی عمل می کند و به این دلیل که حاوی قندهای پربیوتیک، باکتری‌های پروبیوتیک و ترکیبات ضد‌التهابی است، می‌تواند برای افراد مبتلا به این عارضه مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید