درمان التهاب با عسل طبیعی

درمان التهاب با عسل طبیعی

عسل طبیعی می تواند به درمان التهاب بپردازد، زیرا عسل طبیعی ویژگی هایی دارد که به طور گسترده در راستای التهابات به کار گرفته می شود. عسل طبیعی آنزیم های فراوان و قند طبیعی دارد که می توان از آن ها جهت درمان بیماری های متعدد، یاری جست. عسل طبیعی همچنین مقداری رطوبت در خود دارد که این ویژگی بر درمان التهاب با عسل طبیعی اثر مثبتی می گذارد..

درمان التهاب با عسل طبیعی

عسل طبیعی با داشتن ترکیبات ضد التهاب، برخی از پروستاگلاندین های التهاب زا را کاهش می دهد؛ پروستاگلاندین‌ها یکی از مهم‌ترین واسطه‌های شیمیایی در داخل بدن هستند که با تأثیر بر روی گیرنده‌های مختلف سلولی تأثیرات متنوع زیادی در بدن دارند. این یکی از ویژگی هایی است که باعث درمان التهاب با عسل طبیعی می شود.
الیگوساکاریدهایی که در عسل یافت می شوند، به رشد و فعالیت باکتری های پروبیوتیک روده کمک شایانی کرده و این امر باعث می شود که با التهاب به مقابله بپردازند. لازم به ذکر است که عسل طبیعی همچنین با استرس متابولیک، به مقابله پرداخته و باعث پیشگیری از ابتلا به التهاب می شود. التهاب می تواند از عوامل متعددی نشات گرفته باشد که یکی از آن ها، بالا رفتن مکرر قند خون است.
زیرا قند خون بالا موجب تشدید اکسیداسیون عروق خونی و تخریب گلیکاسیون پروتئین ها می شود. گلیکاسیون یا گلیکیشن یا گلایکیشن واکنش غیرآنزیمی قندها با پروتئین‌ها است. این واکنش نباید با گلیکوزیلاسیون که یک واکنش آنزیمیِ اتصال قند به پروتئین است اشتباه گرفته شود. گلیکاسیون به‌صورت عادی در بدن اتفاق می‌افتد و به غلظت قندِ موجود در بدن بستگی دارد.
عسل طبیعی در مقایسه با قند، قند خون را تا حد کمتری بالا برده و این ویژگی باعث می شود که مصرف آن برای افراد دیابتی هم هیچگونه ضرری نداشته باشد. عسل طبیعی یک ماده قلیاساز است و خوردن روزانه حدود 70 گرم عسل طبیعی به مدت 1 ماه، سطح نشانگر التهاب CRP را پایین می آورد.
محققان طی یک تحقیق گسترده، از 12 فرد بزرگسال، قبل و بعد از 12 ساعت ناشتایی، آزمایش خون گرفتند و آزمایش خون سوم در حالی گرفته شد که قبل از آن، به مدت 15 روز به ازای هر کیلو از وزنشان 2/1 گرم عسل طبیعی داده شد و بررسی نتایج آزمایش نشان داد که عسل طبیعی، سطح پروستاگلاندین های التهاب زای ترومبوزان ( PGE2 و PGE (2alpha  و B2 را به ترتیب به میزان 48، 63، 50 درصد کاهش داده است.

چگونگی درمان التهاب با عسل طبیعی

جایگزینی عسل طبیعی با شکر و فرآورده ها و تغلیظ کننده های مصنوعی، می تواند بسیار موثر واقع شود. عسل طبیعی باید به طور مداوم و پیوسته به مصرف برسد تا موثر واقع شده و بتواند ما را درمان کند. محققان پیشنهاد می کنند که برای درمان التهاب با عسل طبیعی، بهتر است 3 مرتبه در روز، 3 قاشق مرباخوری عسل طبیعی مصرف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید