درمان با عسل طبیعی یکی از موثرترین و طبیعی ترین راهکارها، جهت بهبود بیماری هاست. عسل طبیعی به دلیل خواص شگفت انگیز خود، در پزشکی و زیبایی به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. درمان با عسل طبیعی هیچ‌گونه عوارض جانبی مخاطره انگیزی ندارد؛ در واقع عسل طبیعی علاوه بر درمان بیماری شما، باعث سلامتی و تندرستی ارگان های دیگر بدن می شود.

فرآیند تولید عسل طبیعی

فرآیند تولید عسل طبیعی یک فرآیند بسیار خاص است که بخش اعظم انرژی و وقت آن را زنبورهای عسل کارگر تامین و صرف میکنند.
فرآیند تولید عسل طبیعی آنقدر سخت است که برای تولید 450 گرم عسل طبیعی، حدود 60 هزار زنبور، 8850 کیلومتر را طی کرده و عسل طبیعی را تولید می کنند.
زنبورهای عسل دو معده دارند؛ به این صورت که شهد به دست آمده از گل ها، درون یکی از این معده ها ذخیره می شود. زنبورهای عسل به وسیله معده دیگر خود غذا و گرده گل را هضم می کنند.
وظیفه اصلی معده اضافی زنبورهای عسل، ترکیب شهد به دست آمده از گرده گل ها، با آنزیم هاست. سپس هر زنبور این ترکیب را به درون دهان زنبور عسل دیگری بالا می آورد و این کار آنقدر ادامه می یابد تا بخشی از شهد، هضم شود.
پس از آن، مایع دیگری که برای مهر و موم کردن شهد درون سلول استفاده می‌ شود، از معده زنبور ترشح شده و شهد درون موم زنبور، تبدیل به جامد می‌ شود.

ویژگی های عسل طبیعی

به طور کلی می توان گفت که ما سه نوع عسل داریم؛ اولین نوع آن عسل طبیعی کوهستان است؛ دومین نوع آن عسل تغذیه ای است و نوع آخر عسل تقلبی است.
در اینجا باید به شما بگوییم که عسل های نوع اول و دوم تقریبا خواص مشابهی دارند و هردو برای سلامتی انسان سودمندند، زیرا فرآیند ترکیب با آنزیم ها و هضم درون معده زنبور عسل را از سر گذرانده و می توان گفت که همانند عسل طبیعی کوهستان سودمند است.
“عسل خوب ” الزاماً عسلی نیست که از زنبوری تهیه شده باشد که آن زنبور صددرصد از گلهای دشت ها تغذیه شده باشد؛ مثلا زنبوری که در فصل سرما توسط زنبوردار با شکر یا شیره‌های شیرین تغذیه شده باشد نیز دارای بخش قابل توجهی از خواص عسل طبیعی بوده و به ‌راحتی می‌توان با مصرف عسلی که بیشتر فرایند تولید آن توسط زنبور طی شده، از فواید مختلف عسل طبیعی، بهره‌مند شد!
لازم به ذکر است که عسل طبیعی هر منطقه ویژگی های خاص خودش را دارد که این ویژگی ها به نوع پوشش گیاهی منطقه برداشت عسل بستگی دارد. به طوری که رنگ، عطر و طعم هر عسل متفاوت با دیگری است.
عسل طبیعی هنگام خوردن گلو را می سوزاند که این ویژگی به علت وجود قند فروکتوز در عسل طبیعی است. این در حالی است که عسل تقلبی گلو را نمی سوزاند و می توان از این روش برای تشخیص عسل طبیعی از تقلبی به کاربرد.
عسل طبیعی را به هیچ وجه به صورت ناشتا میل نکنید؛ زیرا باعث ایجاد درد در قسمت معده می شود. نکته دیگر آنکه عسل های تقلبی، مزه آبنبات می دهند و هیچ طعم و بوی شگفت انگیزی ندارد.

مواد تشکیل دهنده عسل طبیعی

حدود 95 تا 9/99 درصد عسل طبیعی را، قندهای ساده و مرکب تشکیل داده اند.
قندهای ساده موجود در عسل عبارتنداز گلوکز و فروکتوز و قندهای مرکب عسل طبیعی شامل مالتوز، ساکارز و لاکتوز می باشد.
اسید :
عسل طبیعی حاوی اسیدهای مختلفی می باشد که به علت شیرینی زیاد عسل طبیعی، ما متوجه وجود آن ها نمی شویم. اسیدهای موجود در عسل طبیعی شامل اسید سیتریک، استیک، بوتریکو هستند که مهمترین اسید عسل طبیعی، اسید گلوکونیک است. از تجزیه گلوکز در مجاورت آنزیمی که در بزاق زنبور عسل وجود دارد، گلوکزاکسیداز به دست می آید. همچنین در عسل طبیعی ۱۶ نوع اسید آمینه وجود دارد. اسیدهای آمینه پایه تشکیل پروتئین ها می باشند.
مواد معدنی عسل طبیعی تقریبا 17/0 درصد وزن عسل را تشکیل میدهد.
به این صورت که بیشترین مقدار عناصر موجود در عسل به ترتیب پتاسیم، سدیم، کلسیم، منیزیم، آهن، مس، منگنز، فسفرو گوگرد می باشد.
آنزیم ها مواد پروتئینی هستند که بسیار پیچیده و شگفت انگیزند.
مهمترین آنزیمی که در عسل طبیعی وجود دارد، اینورتاز است. آنزیم مهم دیگری که در عسل طبیعی وجود دارد، دیاستاز یا آمیلاز است. باشد همچنين آنزیم دیگری این آنزیم های گوناگون به عسل طبیعی خاصیت میکروب کشی داده و از رشد باکتری در آن جلوگیری می کند.
عسل طبیعی همچنین ویتامین های مختلفی شامل انواع ویتامین های B و C را در خود دارد.

خواص عسل طبیعی جهت زیبایی

عسل طبیعی به علت وجود منابع سرشار آنتی اکسیدانی خود، همواره برای پوست موثر عمل می کرده است. در واقع استفاده مستمر از عسل طبیعی ، باعث زیبایی و درخشندگی پوست شما می شود. البته پیشنهاد ما بیشتر به استفاده از ماسک عسل طبیعی است، زیرا استفاده مستقیم عسل طبیعی بر پوست، به طور اعجاب انگیزی اثرگذار است. درمان با عسل طبیعی را حتما بربای پوست خود به کارگیرید تا شگفتی طبیعت را ببینید.

پاکسازی منافذ باز پوست با عسل طبیعی

عسل طبیعی باعث پاکسازی منافذ پوست می شود؛ زیرا سرشار از آنزیم بوده که این آنزیم ها باعث شفاف سازی و روشن کنندگی پوست می شوند. همچنین اگر عسل طبیعی را با روغن نارگیل ترکیب کنیم، این مخلوط از رشد باکتری بر پوست جلوگیری می کنند.
کافیست یک قاشق غذاخوری عسل خام را با ۲ قاشق غذاخوری روغن نارگیل یا جوجوبا ترکیب کنید و برای پاکسازی پوست به‌صورت دورانی روی پوست خشک ماساژ بدهید. البته از این ترکیب به پوست نازک اطراف چشم‌هایتان نزنید. سپس پوست خود را با آب ولرم شستشو دهید.

لایه برداری پوست با عسل طبیعی

عسل طبیعی سرشار از آنزیم‌ها، آنتی اکسیدان‌ها و سایر موادمغذی‌ای است که تقویت‌کننده پوست هستند و باعث می شوند پوست شما هیدراته باقی بمانند.
جوش‌شیرین هم به‌عنوان یک لایه‌بردار ملایم شناخته می‌شود که لایه‌های مرده‌ی پوست را از بین می‌برد و اجازه می‌دهد سلول‌های جوان و تازه‌ی پوست نمایان شوند و پوست روشن‌تر به‌نظر برسد. پس ترکیب این دو ماده، پوست شما را پاکسازی کرده و از شر سلول های مرده خلاص می کند.
برای تهیه این ترکیب جادویی کافیست که دو قاشق غذاخوری عسل را با یک قاشق غذاخوری جوش‌شیرین مخلوط کنید. پوست صورت‌تان را با آب نمناک کنید و این ترکیب را به آرامی و با حرکات دورانی روی پوست بمالید و سپس پوست‌تان را با آب بشویید.

بهبودی جای زخم با عسل طبیعی

بر همگان واضح و مبرهن است که عسل طبیعی روشن‌کننده‌ی پوست بوده و ترکیبات ضد التهابی و ضدباکتریایی آن جای زخم‌ها را کمرنگ‌تر می‌کند و به بهبود و بازسازی بافت تازه‌ی پوست نیز کمک می‌کند. البته شما می توانید همراه این ترکیب، روغن زیتون یا نارگیل استفاده کنید که باعث احیای پوست شما می شود. ماساژ ملایم، آرام و منظمِ این ترکیبات روی پوست، باعث افزایش گردش خون زیر پوست شما و بازسازی پوست شما می شود.
ابتدا یک قاشق غذاخوری عسل را با یک قاشق چای‌خوری روغن زیتون یا نارگیل مخلوط کنید. این ترکیب را روی محل زخم بگذارید و به آرامی یک تا دو دقیقه با نوک انگشتان‌تان ماساژ بدهید، سپس یک دستمال مرطوب گرم را روی آن قرار دهید تا سرد شود. این کار را هر روز تکرار کنید تا شاهد معجزه آن باشید.

مرطوب کننده‌ی بدن

عسل طبیعی نه تنها یک آبرسان خوب برای پوست بدن بوده، بلکه آنتی‌اکسیدان‌های موجود در عسل طبیعی، به ترمیم پوست می پردازند و از پوست در برابر آسیب‌های ناشی از محیط زیست و اکسیداسیون محافظت می‌کند.
برای بهره گیری از این ترکیب اعجاز انگیز، کافیست دو قاشق غذاخوری عسل را در یک فنجان آب گرم خوب حل کنید سپس آن را در وان حمام بریزید و با آرامش در آن حمام کنید.

درخشندگی مو با عسل طبیعی

عسل طبیعی سرشار از مواد مغذی و آنزیم های گوناگونی است که باعث درخشندگی آن ها می شود. در واقع عسل طبیعی به تنهایی کارساز نبوده و لازم است تا با روغن گیاهی ارگانیک همچون روغن نارگیل ترکیب شود تا معجزه کند.
در واقع روغن نارگیل به لایه میانی مو نفوذ می کند و باعث نرمی کوتیکول مو میشود. این امر باعث حالت پذیری بیشتر موها می شود.
برای تهیه این ترکیب معجزه آسا، کافیست که یک قاشق غذاخوری عسل خام را با یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل مخلوط کنید. . بهتر است که مخلوط جادویی‌ را وقتی موهایتان کمی حالت مرطوب دارد، به دوسوم پایینی ساقه‌ی موها بزنید. از نوک موها شروع کنید و به سمت بالا بروید. بگذارید ۲۰ دقیقه روی موهایتان بماند و سپس دوباره موهایتان را با آب ولرم شستشو دهید.

درمان آفتاب سوختگی با عسل طبیعی

عسل طبیعی خاصیت ترمیم کنندگی فوق العاده نیرومندی دارد؛ به طوری که می تواند عمل آب رسانی را تا عمیق ترین لایه های پوست انجام داده و به ترمیم پوستی بپردازد که به مدت طولانی در معرض آفتاب سوزان قرار گرفته است.
ترکیب عسل طبیعی با آلوئه ورا را به شما پیشنهاد می کنیم، زیرا آلوئه ورا همانند عسل خواص بی شماری دارد که از جمله آن، خاصیت ضد التهابی است. این ویژگی به بهبود دوباره پوست کمک شایانی می کند.
عسل و ماده‌ی ژلاتینیِ آلوئه‌ورا را با نسبت یک به دو یعنی یک قسمت عسل و دو قسمت آلوئه‌ورا با هم مخلوط کنید. می‌توانید از این ترکیب بر روی پوست آفتاب‌ سوخته استفاده کنید و تأثیر شگفت‌انگیز آن را ببینید.

خواص عسل طبیعی جهت درمان بیماری ها

عسل طبیعی به دلیل خواص زیادی که دارد به طور گسترده ای در پزشکی جهت درمان استفاده می شود. درواقع بشر از هزاران سال پیش پی به خواص اعجاب انگیز این ماده برده بود و از آن استفاده می کرد.

درمان قند خون با عسل طبیعی

دیابت برخلاف اکثر بیماری ها، یک بیماری ارثی نیست و هر شخصی ممکن است آن را تجربه کند. در این بیماری سیستم کار لوزالمعده مختل شده و انسولین به مقدار لازمی در بدن تولید نمی شود؛ انسولین برای تنظیم قند خون مفید است زیرا مقدار زیاد قند در بدن خوب نیست.
این بیماری را می توان با عسل طبیعی درمان کرد، زیرا عسل طبیعی حاوی اکسید کننده ای است که باعث تسهیل فرایند جذب قند در خون می شود و از افزایش بیش از حد قند خون جلوگیری می کند.

درمان حساسیت و آلرژی با عسل طبیعی

عسل طبیعی به دلیل وجود مقداری گرده گل در خود، باعث فعال شدن سیستم ایمنی می شود که این امر باعث ایجاد حساسیت در بدن می شود. البته این حساسیت بسیار اندک بوده و مشکل ساز نمی باشد و تنها باعث ایجاد یک پاسخ مناسب بدن نسبت به آن ماده می شود.
البته بهتر است که چند ماه پیش از شروع فصل آلرژی، روزانه یک قاشق چای خوری عسل طبیعی را نوش جان کنید تا امکان تولید ماده ضد حساسیت در بدن شما باشد.
لازم به ذکر است که عسل مصرفی شما حتما باشد طبیعی باشد تا شما نتیجه مطلوب را ببیند.

درمان زخم معده با عسل طبیعی

عسل طبیعی، یکی از قوی‌ترین مواد جهت درمان التهابات گوارشی و زخم‌های معده‌ای است که توسط باکتری به وجود آمده اند. اگر چه رژیم غذایی نامناسب عاملی مهم در ایجاد زخم معده است اما باکتری هلیکو‌پیلوری یکی از عوامل اصلی در ایجاد این عارضه است.
در سال 2016 محققان به این نتیجه رسیدند که عسل خاصیت ضد باکتریایی و ضد میکروبی دارد و می‌تواند هلیکوباکتر پیلوری که عامل ایجاد زخم معده است را از بین ببرد.
پیشنهاد می‌شود که اگر عامل ایجاد زخم معده عفونت و باکتری است از عسل آویشن که خاصیت ضدباکتریایی و آنتی‌اکسیدانی قوی دارد استفاده شود. در غیر این صورت و برای سایر مشکلات معده بهتر است از عسل ملایم‌تری همچون عسل گون استفاده شود.
همچنین مصرف محلول عسل گرم ( عسل محلول در آب ولرم) قبل از خواب باعث می‌شود که اسید معده به حالت مطلوب خود برسد و افراد دچار حمله‌های معده‌ای نشوند.

تقویت حافظه با عسل طبیعی

عسل طبیعی به دلیل آنتی اکسیدان های فراوانی که دارد، به تغذیه سلول های مغزی پرداخته و از این راه به طور شگفت انگیزی به مغز کمک می کند.
عسل طبیعی همچنین به جذب کلسیم در مغز کمک می کند که از زوال عقل شما در دوران سالمندی می کاهد. مصرف عسل طبیعی به دانش آموزان یا کسانی که به واسطه شغل خود به تمرکز بالایی نیازمندند توصیه می شود زیرا عسل طبیعی بسیار مغز را تقویت می کند.

درمان سرفه با عسل طبیعی

در طی فصل های سرد سال، شما می توانید با مصرف عسل از ابتلا به سرماخوردگی و سرفه جلوگیری کنید.
در واقع عسل طبیعی بسیار موثرتر از داروهای شیمیایی عمل می کند.