درمان زخم ها و عفونت های پوستی با عسل طبیعی

درمان زخم ها و عفونت های پوستی با عسل طبیعی

عسل طبیعی حاوی مقادیر بالایی از آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها و آنزیم هاست که به علت این ویژگی ها، باعث درمان بسیاری از بیماری ها می‌شود. عسل طبیعی محتوایی بسیار غنی دارد و در پزشکی، زیبایی و آشپزی بسیار کاربرد دارد. مشکلات پوستی از گذشته های دور، با عسل طبیعی درمان می شدند. در واقع درمان زخم ها و عفونت های پوستی با عسل طبیعی بسیار کارآمد واقع شده و علت این امر، وجود آنزیم ها و ترکیبات ضدالتهاب درون عسل طبیعی است.

درمان زخم ها و عفونت های پوستی با عسل طبیعی

عسل طبیعی به علت اینکه در برابر عفونت، مانعی فیزیکی ایجاد کرده و همانند یک پوشش، زخم را می پوشاند، از گسترش باکتری و زخم، جلوگیری می کند. عسل طبیعی با جذب آب و رطوبت، باعث شستشوی آلودگی ها شده و از آب آوردن بافت بدن، پیشگیری می کند. عسل طبیعی به تحریک رهاسازی پراکسید هیدروژن پرداخته و باعث بیرون کشیدن چرک می شود. عسل طبیعی حاوی عوامل ضد میکروبی و ضد التهابی است که باعث کاهش ورم می شود. در واقع انجام این کار، باعث کاهش فشار بر عروق خونی کوچک شده و به افزایش جریان خون می پردازد؛ بنابراین سلول ها اکسیژن و مواد مغذی بیشتری دریافت می کنند. عسل طبیعی سرعت تکثیر سلول های پوست را به شدت بالا می برد و همچنین به انرژی رسانی به سلول های جدید جهت جابجایی در عرض زخم، کمک شایانی می کند.
جالب است بدانید که عسل طبیعی همچنین می تواند بوی نامطبوع زخم را نیز، برطرف کند. در واقع هنگام ایجاد زخم، باکتری ها با تغذیه از اسیدهای آمینه، بوی بدی ایجاد می کنند که عسل طبیعی با فراهم کردن گلوکز برای باکتری ها، بوی بد را برطرف می کند. نکته بسیار جالب در مورد عسل طبیعی، آن است که عسل طبیعی از چسبیدن خون و ترشحات زخم به پانسمان، جلوگیری می کند.

چگونگی درمان زخم ها و عفونت های پوستی با عسل طبیعی

درمان زخم ها و عفونت های پوستی با عسل طبیعی به شرط حفظ چند نکته، بسیار موثر و کارآمد است. محققان پیشنهاد می کنند که برای پوست های ملتهب، از عسل هایی که سرشار از منابع آنتی اکسیدانی هستند استفاده کنید تا اثرات معجزه آسای آن را ببینید. البته عسل مانوکا یا گریدهای پزشکی هم در این زمینه بسیار موثر عمل می کنند.
در اینجا برای پانسمان کردن پوست، رعایت چند نکته ضروری به نظر می رسد؛ استفاده از گاز استریل غیر چسبنده، واجب نیست زیرا عسل طبیعی به جلوگیری از چسبیدن پانسمان به زخم، کمک می کند.
لازم به ذکر است که بهتر است که فقط محلی که در ارتباط با زخم است به عسل طبیعی، آغشته شود و سپس با نوار چسب در جای خود محکم شود؛ فراموش نکنید که بهتر است حداقل روزی یک بار، پانسمان را عوض کنید.

دیدگاهتان را بنویسید