شکرک زدن عسل طبیعی

شکرک زدن عسل طبیعی

عسل طبیعی خواص بسیار زیادی دارد و به طور گسترده ای جهت درمان بیماری ها و التهابات پوستی، مورد استفاده قرار می گیرد.
بهتر است که قبل از خرید عسل طبیعی، حتما راه های تشخیص عسل طبیعی از تقلبی را به دقت مطالعه کنیم تا از خواص معجزه آسای عسل طبیعی همچون لاغری با عسل طبیعی، درمان آکنه و زخم های عفونی، بهره برد.
خوب است بدانید که امروزه سودجویان زیادی، به دنبال کسب ثروت بیشتر، به تولید عسل تقلبی می پردازند و آن را به طرفداران این خوراکی خوشمزه، پیشنهاد می دهند.
یکی از راه هایی که زنبورداران پیشنهاد می دهند، شکرک زدن عسل طبیعی می باشد، در حالی که این روش قطعی نیست و به عوامل متعددی بستگی دارد.

ایجاد شکرک به چه عواملی بستگی دارد؟

در واقع شکرک زدن عسل طبیعی به میزان قندها، رطوبت و دما بستگی دارد؛ بعضی عسل ها هرگز شکرک نمی زنند و بعضی عسل ها چند روز پس از استخراج، رس می بندند.
خوب است بدانید که هنگام شکرک زدن، مولکول های آب آزاد می شوند و مقدار آب درون مایع زیاد می شود. این فرآیند هنگامی رخ می دهد که محلول، دارای حل شونده های زیادی باشد که از حد اشباع آن محلول گذشته باشد.
نکته قابل توجه دیگر این است که وقتی برای جلوگیری از فساد، به عسل گرما داده می شود، تعداد بلورها کمتر شده ولی در عوض اندازه آن ها بزرگتر می شود.
لازم به ذکر است که عسل باید آن قدر نرم باشد که هنگام ریختن، جاری شود ولی شل نباشد و به اصطلاح بافت رقیقی نداشته باشد. البته اندازه شکرک ها در عسل طبیعی کوهستان، باید آن قدر کوچک باشد که روی زبان احساس نشود.
پس بهتر است که عسل طبیعی را در دمای 27 تا 30 درجه سانتی گرادی نگه داری کنید تا بلورهای داخل آن، حالت نرم و منعطف خود را حفظ کنند.
البته حرارت محیط ، میزان گلوکز، میزان رطوبت و دیاستاز، بر فرآیند شکرک زدن بسیار موثرند. به طوری که مثلا آنزیم دیاستاز ذرات فوق العاده ریز عسل طبیعی را به خود جذب می کند و باعث ایجاد رس و کدر شدن عسل طبیعی می گردد.
بنابراین بعد از مدت نسبتا طولانی، اگر در عسل رس ایجاد شده بود، نشان از وجود آنزیم آمیلاز و در پی آن طبیعی بودن عسل دارد.
البته نکته حائز اهمیتی که باید به آن توجه کرد، مقدار آب موجود در عسل طبیعی است. به این صورت که آن چه از عسل طبیعی متبلور می شود، گلوکز هیدرات می باشد و فروکتوز و گلوکزانیدرید، کریستالیزه نمی شوند.
پس شکرک زدن عسل طبیعی بعد ازمدت نسبتا طولانی، یک نشانه نسبتا خوب، جهت تشخیص کوهستانی بودن عسل می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید