امروزه ادعا می‌کنند که عسل طبیعی را به عنوان یک ماده طبیعی در بسیاری از ماسک عسل ها و مواد مراقبتی پوست استفاده می‌کنند؛ در حالی که حتی یک قطره از عسل به کار رفته در این محصولات همچون ماسک عسل طبیعی نبوده و تمام این ادعاهایی که بر روی برچسب محصولات آرایشی بهداشتی درج شده‌اند، دروغی کاذب هستند. پس بهتر است که با استفاده از عسل طبیعی خود به ساخت ماسک عسل طبیعی بپردازیم و شاهد فواید اعجاب‌انگیز آن باشیم.

پوست و انواع آن

قبل از هرچیز لازم است بهتر پوست خود و خواص عسل طبیعی برای پوست را بشناسیم تا توانایی انتخاب انواع ماسک عسل را داشته باشیم.
عسل به علت خاصیت ضدمیکروبی که دارد به درمان پوست ترک خورده و یا زخمی کمک می‌کند. در واقع آنتی اکسیدان‌های موجود در ماسک عسل طبیعی که استفاده می‌کنید، آسیب‌های ناشی از هوای آلوده را کاهش می‌دهند.
لازم به ذکر است شما می‌توانید همراه با ماسک عسل طبیعی خود مواد دیگری همچون تخم مرغ و روغن نیز استفاده کنید، زیرا عسل طبیعی به علت خاصیت چسبانندگی خود، اجازه همراهی مواد مغذی را با پوست شما می‌دهد.
پوست انسان خاصیت اسیدی دارد که این اسیدیته مربوط به اسیدهای چرب، اسیدلاکتیک و اسیدهای آمینه و… است. ماسک عسل طبیعی به علت اثر مرطوب‌کنندگی عسل طبیعی، تا حد زیادی به حفظ و بازگرداندن اسیدیته طبیعی پوست کمک می‌کند، درواقع ماسک عسل به ترمیم اثر مخرب شوینده های غیرطبیعی کمک می‌کند.
پوست با ویژگی اسدیته‌ای که دارد، به ترمیم پوست آسیب‌دیده کمک شایانی می‌کند. همچنین این لایه اسیدی باعث فعال شدن آنزیم‌هایی می‌شود که منجر به افزایش تولید لیپیدهای پوست می‌شود. درواقع این چربی‌ها از بخارشدن آب موجود در پوست، و همچنین ورود باکتری و میکروب‌های غیرمفید جلوگیری می‌کند. این اسیدیته همچنین با نقش پررنگی که در حمایت از باکتری‌ها و به طور کلی میکروارگانیسم‌های مفید دارد، از بروز عفونت جلوگیری می‌کند.
در مواقع استفاده مکرر از صابون‌ها و دیگر مواد شوینده مضر، پوست حالت خشک و زبری به خود می‌گیرد که این امر به علت کاهش اسیدیته موجود در سطح پوست است.
بعضی از صابون‌های موجود در بازار همانند صابون‌های بچه و یا صابون‌هایی که ملایم معرفی می‌شوند، به از بین بردن این اسید قوی نیستند؛ اما باید بدانید که استفاده مکرر از این صابون‌ها نیز باعث به خطر انداختن سطح اسیدی پوست می‌شوند.
اگرچه پیشنهاد استفاده از عسل طبیعی و فرآورده های آن همچون ماسک عسل طبیعی از هر پیشنهاد دیگری ارزنده‌تر است اما اگر اهتمام به استفاده از مواد غیرطبیعی دارید، مواد غیرصابونی بهترین جایگزین می‌باشند.
لازم به ذکر است هنگام استفاده از عسل در ماسک عسل طبیعی، از عسل روان استفاده کنید. یک مزیت عسل خام نسبت به بقیه عسل‌ها، وجود بیشتر ترکیبات معطر در آن است؛ که این ویژگی به علت وجود مواد آلی و آروماتیک است.
لازم به ذکر است که عطر عسل ثابت نیست و حالت فرّار دارد.

پیشینه استفاده از ماسک عسل طبیعی

قرن‌هاست که انسان با خواص عسل طبیعی به خوبی آشناست و در موارد متعددی، به طور گسترده از آن استفاده می‌کند. انسان ها از چندین هزار سال پیش از عسل طبیعی در آشپزی و زیبایی و پزشکی استفاده می‌کردند و این استفاده گسترده از عسل طبیعی به علت تاثیرگذاری اعجاب‌انگیز، تاکنون  ادامه دارد؛ درواقع پیشرفت علم و تکنولوژی، ساخت مواد جایگزین مواد طبیعی و گسترش تجهیزات ساخت بشر، هیچکدام نمی‌توانند اثری همچون یک ماده طبیعی پرخاصیت مثل عسل طبیعی را داشته باشند.

نکاتی درمورد استفاده از ماسک عسل طبیعی

وقتی از عسل طبیعی و فرآورده های آن صحبت می‌کنیم منظور عسل خام طبیعی است. در واقع تنها عسلی که پرگرده باشد و همچنین حرارت ندیده باشد، می تواند اثرات اعجاب‌انگیز برای ما به ارمغان بیاورد.
پس عسل های تقلبی که از آب و شکر و تغلیظ کننده‌های مصنوعی ساخته شده و یا گرما دیده باشد، نه تنها برای پوست ما موثر نیست بلکه خاصیت عکس داشته و استفاده از آن در ماسک عسل طبیعی، برای پوست مضر خواهدبود.
برای گرفتن نتیجه بهتر از ماسک، سعی‌کنید حدالامکان ماسک عسل طبیعی را قبل از خواب استفاده کنید؛ زیرا استراحتی که پوست شما در خواب می‌کند، اثر ماسک را چند برابر بیشتر نشان می‌دهد.
نکته دیگر این که هر ماسک را تنها یک بار مصرف کنید تا ماسک عسل طبیعی بتواند طراوت و نشاط را به پوست شما هدیه دهد.
قبل از استفاده از هر کدام از ماسک‌ها حتما پوست خود تمیز کرده و به طور کامل شستشو دهید و با یک حوله تمیز خشک کنید تا آماده گذاشتن ماسک شود.
اگر آلودگی و ذرات چربی روی پوست شما باشد، ماسک عسل طبیعی نمی‌تواند به خوبی عمل کند.
نکته آخر اینکه قبل از استفاده از ماسک عسل طبیعی، یک دستمال گرم و مرطوب را روی صورت خود بگذارید تا منافذ پوست شما باز شوند. پس از استفاده از ماسک ، صورت خود را با آب سرد بشویید؛ همچنین شما می توانید برای بستن منافذ باز روی پوست خود، از یک تونر با کیفیت عالی استفاده کنید و در آخر هم یک روغن گیاهی اعلا روی پوست خود ماساژ دهید.

انواع ماسک عسل طبیعی برای انواع پوست

ماسک عسل طبیعی به علت طبع متعادلی که دارد برای انواع مزاج ها مناسب است؛ این خاصیت عسل در زیبایی هم کاربرد دارد، به طوری که عسل طبیعی می‌تواند با مواد مغذی مختلفی ترکیب شده و به بهبود و ترمیم انواع پوست بپردازد.
خبر خوب اینکه از پوست چرب تا خشک، می توانند از اثرات معجزه آسای عسل طبیعی بهره‌مند شوند.
ما در اینجا به معرفی انواع پوست و چگونگی نحوه شناخت آن ها می‌پردازیم تا بتوانید به طور موثری از ماسک عسل طبیعی بهره‌مند شوید.

پوست چرب

کارکرد بیش از حد نرمال غدد چربی پوست باعث چرب‌شدن پوست می‌شود. از علل دیگر می‌توان به تغییرات هورمونی، خشک کردن بیش از اندازه پوست اشاره کرد. خشک کردن بیش از حد متعارف پوست، باعث تحریک غدد چربی و تولید بیشتر چربی می‌شود.
شرایط اقلیمی نیز بر چرب شدن پوست تاثیرگذار است؛ به طوری که آب و هوای مرطوب باعث چرب‌تر شدن پوست می‌شود.
پوست‌های چرب یک ساعت بعد از شستشو با شوینده صابونی حالت براق دارند و می‌توانیم مقدار زیادی چربی را بر صورت، بینی و شانه‌ها ببینیم. کسانی که این نوع پوست را دارند، بعد از ظهرها، هنگامی‌که تولید چربی به بیشترین مقدار می‌رسد، احساس می‌کنند که نیاز است پوست خود را شستشو دهند. در این حالت، منافذ پوست بزرگ‌ترند یا آسان‌تر مسدود می‌شوند و بعد از مدتی به جوش ‌های سرسیاه تبدیل می‌شوند.

پوست مختلط

تولید بیش از حد چربی در پیشانی و بینی از ویژگی‌های این نوع پوست است و غدد چربی با کارکرد نامتعارف خود باعث بازشدن منافذ در این ناحیه صورت می‌شوند. در حالی که در ناحیه گونه و فک، افراد با پوست مختلط احساس خشکی می‌کنند.
ممکن است علت این امر، عوارض مواد شیمیایی باشد که شما استفاده می‌کنید.
لازم به ذکر است باید توجه خود را به هر دو بخش صورت خود بدهید و به طور همزمان هم از ناحیه چرب و هم خشک خود مراقبت کنید.

پوست معمولی

ژن‌ها یکی از علت‌های اصلی داشتن پوست معمولی هستند؛ البته کارکرد صحیح غدد چربی و تغذیه سالم هم در داشتن این نوع پوست تاثیرگذار است.
افراد با پوست معمولی، صورتی کاملا یک دست دارند؛ چربی، خشکی یا جوش کمی دارد و تنها گاهی جوش‌ها ایجاد می‌شوند ولی طولی نمی کشد که پوست خود را ترمیم کرده و بهبود می‌یابد. در واقع، پوست شما به محصولات آرایشی و بهداشتی واکنش نمی‌دهد و چهره شما متعادل و بدون چربی به نظر می‌رسد.

پوست حساس

متأسفانه موارد زیادی وجود دارد که می‌تواند حساسیت پوست را بیشتر کند و نمی توان تنها به نام بردن یک علت اکتفا کرد.
البته مهم‌ترین دلیل جهت حساس‌شدن پوست، ژنتیک و تغییرات در میزان هورمون‌های مترشحه می‌باشد.
شرایط اقلیمی نامناسب هم در حساس‌شدن پوست تاثیر به‌سزایی دارد؛ به طوری که آب و هوای گرم یا سرد و خشک و یا استفاده از آب پراملاح یا به اصطلاح آب سخت، باعث حساس‌شدن پوست می‌شوند.
همچنین محصولاتی که استفاده می‌کنید مانند لوازم آرایشی، لوسیون، صابون و مواد شوینده هم در حساس‌شدن و التهاب پوست موثرند به طوری که محصولاتی که حاوی مواد معطر یا مواد شیمیایی ناملایم باشند، سبب تشدید آلرژی‌های پوستی می‌شوند.

پوست خشک

زمانی که غدد چربی پوست نسبت به حالت معمولی چربی کمتری تولید می‌کنند، پوست خشک می‌شود؛ که ویژگی بارز پوست‌های خشک، خارش زیاد و زبری و کلفتی سطح پوست می‌باشد.
وجود چنین پوستی در بانوان ترویج بیشتری دارد به طوری که یکی از دلایل عمده آن کم‌آبی بدن و کمبود رطوبت است.
اگر پوست‌تان کمی خشک باشد، احساس خشکی و تیرگی و انعطاف‌پذیری آن هم بسیار کم خواهدبود و اگر به خشکی پوست توجه نکنید، از قبل خشک‌تر شده و علائمی همچون پوسته پوسته شدن و ریزش را از خود نشان می‌دهد:
چنین پوستی نسبت به تحریک، قرمزی و خطر عفونت، مستعدتر است. برخی از افراد هم پوست‌شان بیش از حد خشک است. در این حالت، پوست برخی از قسمت‌ها، مانند دست‌ها، پاها و زانوان، مستعد مشکلات پوستی همچون زبری، ترک‌خوردگی، پینه، پوسته‌پوسته شدن و خارش هستند.
درضمن پوست دست‌ و پاها و همچنین لب‌ها، هنگام خشکی زیاد، بیش از نقاط دیگر دچار ترک‌خوردگی می‌شوند.

ماسک عسل طبیعی مناسب برای انواع پوست

ابتدا لازم است شما را به طور کلی با خاصیت عسل طبیعی برای پوست آشنا کنیم تا متوجه شوید که یک ماده طبیعی چه قدر می‌تواند به شادابی و نشاط و زیبایی پوست شما کمک کند.
اولین و مهم‌ترین خاصیت عسل طبیعی، منابع سرشار آنتی‌اکسیدانی آن می‌باشد که در واقع پزشکان برای کندکردن روند پیری صورت، آن را پیشنهاد می‌کنند.
دومین نکته حائز اهمیت در عسل طبیعی وجود هیدروژن پراکسید است که به شفافیت و روشنی پوست شما کمک می‌کند.
ویژگی بعدی عسل طبیعی که زبان زد خاص و عام است، خاصیت ضدباکتریایی و میکروب‌کشی عسل است که به طور گسترده‌ای از این خاصیت در پانسمان زخم‌ها استفاده می‌شود.
چهارمین خاصیت عسل طبیعی، آبرسانی و حفظ رطوبت لایه‌های زیرین پوست است که به نشاط پوست کمک شایانی می‌کند.
لازم به ذکر است که خواص این ماده طبیعی و اعجاب برانگیز، بی‌شمار است که بشر امروزی با همه پیشرفت‌هایی که دارد از کشف همه آن‌ها هنوز عاجز است.

ماسک عسل طبیعی مناسب برای پوست های چرب

بهترین گزینه برای استفاده جهت پوست‌های چرب، ماسک‌های رسی هستند. عسل طبیعی به شکستن لیپیدهای اضافی پوست می‌پردازد و خاک رس که بسیار جاذب است، آن را از بین می برد و به آرامی لایه‌برداری می‌کند. البته ما خاک رس بنتونیت و خاک رس قرمز مراکشی را به شما پیشنهاد می‌کنیم زیرا بهترین گزینه‌های رس برای ایجاد تعادل در چربی‌های طبیعی هستند.
در این ترکیب هر دو ماده خاصیت ضدباکتری برای درمان پوست مستعد جوش و آکنه دارند.
ساخت این ترکیب بسیار ساده است؛ کافی است یک قاشق چای‌خوری عسل طبیعی را با یک قاشق چای‌خوری خاک رس ترکیب کرده و به این مخلوط یک قاشق سرکه سیب هم اضافه کنید و به طور ملایم و آرام به صورت خود بمالید و بعد از 15 دقیقه با آب گرم شستشو دهید.
برای اثربخشی بیشتر آخر سر یک بار هم با آب سرد صورت خود را آب‌کشی نمایید و شاهد اثرات معجزه آسای آن باشید.
پیشنهاد دیگر ما برای پوست های چرب ترکیب 2 قاشق غذاخوری عسل طبیعی با 2 عدد سفیده‌ی تخم‌مرغ کاملاً زده‌شده، 1 قاشق غذاخوری آب لیمو و یک مشت آرد جو دوسر می‌باشد که به مدت سی دقیقه باید روی پوست بماند و بعد با آب ولرم آب‌کشی شود.

ماسک عسل طبیعی مناسب برای پوست های حساس

چای سبز و عسل طبیعی دو ماده‌ای هستند که هرکدام جادوی ضدالتهاب روی قرمزی پوست دارند. این ترکیب تسکین‌دهنده، مخصوص پوست حساس طراحی شده که به اندازه کافی ملایم است و این ترکیب چندین بار توسط افراد امتحان شده‌است.
چای سبز و عسل طبیعی هر دو آنتی اکسیدان قوی هستند که با رادیکال‌های آزاد مبارزه کرده و به ترمیم و تقویت پوست آسیب‌دیده می‌پردازند.
برای ساخت این ترکیب به پودر ماچا ، عسل و روغن بادام شیرین نیاز دارید؛ یک قاشق چای‌خوری از هرکدام را ترکیب کرده و خوب مخلوط کنید و اجازه بدهید این ترکیب معجزه‌آسا به مدت 15 دقیقه بر روی پوست شما بماند تا بهترین عملکرد را داشته باشد.
بعد از 15 دقیقه پوست خود را با آب گرم شستشو دهید و اثر آن را ببیند.

ماسک عسل طبیعی مناسب برای پوست های خشک

عسل طبیعی و آووکادو عالی‌ترین ترکیب برای پوست های خشک می باشد زیرا با رساندن رطوبت به پوست خشک، آن را نجات می‌دهند. شما می‌توانید بادام‌زمینی را هم به این ترکیب اضافه کنید زیرا بادام‌زمینی بهترین لایه‌بردار است و چربی‌های خوب آن باعث می‌شود که پوست شما لطیف باشد. اگر می‌خواهید شاهد مزایای مرطوب‌کنندگی بیشتری باشید، یک قاشق غذاخوری روغن گیاهی هم به مخلوط اضافه کنید.
تنها کافی است که شما یک قاشق غذا خوری عسل طبیعی را با یک قاشق غذاخوری روغن بادام شیرین ترکیب کرده و با یک چهارم آووکادو و یک قاشق غذاخوری بادام‌زمینی خردشده ترکیب کنید و 20 دقیقه بر پوست خود بگذارید، بعد آن را با آب گرم بشویید.
البته ما ترکیب 2 قاشق غذاخوری عسل طبیعی با 1 قاشق غذاخوری روغن زیتون بکر و 2 عدد زرده تخم مرغ و 1 عدد موز له‌شده را هم پیشنهاد می‌کنیم که معجزه می‌کند.