روش برداشت عسل کوهی

روش برداشت عسل کوهی

عسل طبیعی کوهستان یکی از بهترین و پرخاصیت ترین موادی است که خداوند خلق کرده است. در واقع به وسیله این خوراکی، می توان بسیاری از بیماری ها و مشکلات را درمان کرد. لازم به ذکر است که استفاده از عسل کوهی در غذاها، آن را بسیار خوشمزه و پرخاصیت می‌کند. روش برداشت عسل کوهی در مناطق مختلف، بسته به نوع کندو و ارتفاع آن از زمین، متفاوت است.
در واقع بعضی از مناطق همانند جنگل های آفریقا و آمریکای جنوبی، عسل های کوهی در ارتفاعات زیاد تشکیل می شوند که این موضوع کار را سخت می کند. لازم به ذکر است که بعضی از افراد محلی، با اقدامات نسنجیده و خودخواهانه، به جان کندوها می افتند و با کارهایشان نسل بعضی از زنبورهای وحشی را به انقراض کشانده اند.
در واقع در جنگل های استوایی، زنبورهای بومی و گاها در حال انقراض، به ساخت کندو بر تنه درختان بسیار مرتفع می پردازند و سپس عسل وحشی تولید می کنند. عسل تولیدی در این شرایط قیمت بسیار بالایی دارد؛ زیرا بومیان آن منطقه ناچارند که با روش های خطرناک همچون ساخت نرده هایی از جنس طناب، از درختان بلند، بالا بروند و به برداشت عسل آن اقدام کنند. همانطور که اشاره شد، این روش منطقی نمی باشد؛ زیرا با برداشتن کندو، زنبورهای بومی در شرایط دشوار اقلیمی، محلی برای خود ندارند.
لازم به ذکر است که در کشور ما ایران، کوهستان یکی از مهم ترین زیستگاه های طبیعی برای زنبورهای عسل به شمار می رود. در واقع عسلی که در این مناطق تولید می شود بسیار ارگانیک و خوش طعم است که خواص زیادی برای ما به همراه دارد. بالطبع روش برداشت عسل کوهی در ایران، آسان تر از مناطق دیگر می باشد زیرا بافت جنگلی محدودتر، و بیشتر کندوها در ارتفاعات کم یافت می شوند.
خوب است بدانید که عسل طبیعی بیشتر در پاییز و بهار برداشت می شود و در زمان برداشت باید به این نکته توجه داشت که تمامی شانه ها بریده نشوند. اینگونه ما به زندگی زنبورها احترام گذاشته ایم و مقداری عسل برای مصرف آن ها، جدا کرده ایم. بهتر است که قبل از انجام این کار، آموزش های لازم از طریق کتاب ها و ویدئوها دیده شود تا با انجام اقدامات مخاطره آمیز، زندگی زنبورهای عسل را به چالش نکشانیم.
عسل طبیعی کوهستان، همواره قیمتی بالاتر از دیگر عسل های موجود در بازار دارد؛ اما همانطور که گفته شد، این گرانی همواره جهت یک خرید خوب، قابل اعتماد نیست. بنابراین بهتر است که قبل از مراجعه به زنبورداران و مراکز پرورش عسل، راه های تشخیص عسل طبیعی از تقلبی را به دقت مطالعه کنیم تا اثرات معجزه آسای آن را در سلامت اندام های خود ببینیم.

دیدگاهتان را بنویسید