چگونگی تهیه عسل تقلبی

چگونگی تهیه عسل تقلبی

عسل طبیعی به علت خواص سرشار خود، طرفداران زیادی دارد که حاضرند برای به دست آوردن مقدار کمی از عسل طبیعی کوهستان، هزینه گزافی بپردازند. این امر بعضی از افراد را بر آن داشته است تا دست به تقلب بزنند و یک ماده مصنوعی تحت عنوان عسل تولید کنند.
این ماده اکثرا به عنوان آب و شکر شناخته می شود که در واقع نوعی تغلیظ کننده مصنوعی به شمار می رود و استفاده آن توسط انسان، عوارض خطرناک و جبران ناپذیری خواهد داشت.
یکی از دلایلی که انگیزه این افراد را جهت تولید عسل بالا می برد، سختی تولید و برداشت عسل وحشی می باشد. در واقع بسیاری از عسل های کوهستانی در مناطق صخره ای و کوهستانی تولید می شود که اکثرا غیر قابل دسترس اند.
در تلویزیون دیده ایم که شرایط برداشت عسل کوهستانی در مناطق جنگلی چه قدر سخت است. در واقع در این مناطق، زنبورها روی درختان مرتفع به ساخت کندو و تولید عسل طبیعی می پردازند و این امر باعث ایجاد مخاطره برای برداشت کنندگان عسل می شود، زیرا آن ها مجبورند که از درختان بلند جنگل با طناب و وسایل دیگر بالا بروند تا چند گرم عسل به دست بیاورند.

تهیه عسل تقلبی بسیار آسان است!

متاسفانه باید به شما این خبر را بدهیم که تهیه عسل تقلبی این روزها بسیار آسان شده است. تا جایی که شما می توانید 1 کیلوگرم شکر را با 300 سانتی متر مربع آب و اسیدتارتاریک به خوبی ترکیب کنید و روی حرارت 110 درجه سانتی گرادی قرار دهید.
این ترکیب را آن قدر هم بزنید تا رنگی طلایی به خود بگیرد، با این کار یک عسل به ظاهر طبیعی درست کرده اید. البته پس از تهیه عسل، این مخلوط را باید حتما درون شیشه قرار دهید.
البته نوع دیگری از تهیه عسل تقلبی وجود دارد؛ به این شکل که ساکارز (۷۵٪ محلول) بوسیله هیدرولیز اسیدی با استفاده از اسیدهای هیدروکلریک، سولفوریک، فسفریک، کربنیک، فرمیک، لاکتیک، تارتاریک یا سیتریک، یا به ندرت بصورت آنزیمی بوسیله اینورتاز، به گلوکز و فروکتوز تقسیم می شود.
سپس اسید مورد استفاده برای معکوس‌ سازی، بوسیله کربنات یا بی ‌کربنات سدیم یا کربنات کلسیم، بی ‌اثر می‌ شود. پس از آن، قند معکوس معطر می ‌شود که این کار معمولاً بوسیله عسل طبیعی شدیداً مزه‌ دار شده انجام می ‌گیرد. جهت تسهیل تبلور، ذرات ریز مخلوط قند معکوس که قبلاً به صورت جامد در آمده و بوسیله دستگاه ‌های خودکار بسته ‌بندی شده ‌اند، به آن اضافه می‌ شوند.
در طی معکوس سازی، یک نوع اولیگوساکارید نیز، اکثراً از فروکتوز، تشکیل می ‌شود. در انتهای معکوس سازی، حرارت دهی طولانی مدت، باعث تیره ‌تر شدن رنگ عسل و کمی تلخ‌ مزگی آن می ‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید