گیاهان دارویی خواص فوق العاده زیادی برای سلامتی ما به همراه دارند؛ در واقع این داروهای طبیعی بدون هیچ گونه عوارضی شادابی و سلامتی را به ما بازمی گردانند.
یکی از این داروهای گیاهی پرخاصیت گیاه چله داغی می باشد. خوب است بدانید که بیشتر از ریشه این گیاه استفاده می گردد که متخصصان طب سنتی جهت درمان امراض مختلفی آن را توصیه می کنند.

معرفی گیاه چله داغی

چله داغی یکی از گیاهان دارویی پرکاربرد در غرب آسیا است. این گیاه با نام ‌های آدمک، سنبل بیابانی و بیش خاف نیز شناخته می‌ شود. این گیاه دارویی تا حدود ۴۰ سانتیمتر رشد می‌ کند و دارای برگ‌ های مرکب و شانه ای است. گیاه آدمک یا چله داغ دارای گل‌ هایی زرد رنگ است. تمامی نواحی ساقه ‌ها، برگ‌ ها و گل ‌های گیاه چله داغ از کرک ‌های سفید پوشانده شده است. انواع مختلفی از این گیاه تاکنون شناسایی شده اما 5 گونه آن بومی ایران است. این گونه ها خواص مشابهی دارند.
چله داغی یا بیش خاف گیاهی پایا دارای ساقه کلفت است که تا حدود ۱۵ تا ۴۰ سانتیمتر رشد می کند. برگهای آن دو یا سه باربه طور شانه ای بریده شده، گلبرگهایش به رنگ سفید مایل به زرد است .
برگ های آن دو یا سه بار به طور شانه ای بریده شده، و همانطور که گفته شد، گلبرگ های آن رنگ سفید مایل به زرد دارد. این گیاه در شهر های مرکزی ایران رویش طبیعی دارد. در بعضی از مناطق کشورمان مانند آذربایجان غربی و شرقی و نیز شهرستان دماوند به طور سنتی از ریشه چله داغی استفاده می شود.

معرفی خواص درمانی گیاه چله داغی

این گیاه از دیرباز جهت درمان امراض مختلفی به کار می رفته است. خوب است بدانید که این گیاه به شکل خوراکی و موضعی مورد استفاده بوده است که در هر دو مورد معجزه می آفریند.

درمان روماتیسم و دردهای عضلانی

خوب است بدانید که در مناطقی از کشورمان همانند آذربایجان، گیاه چله داغی را به صورت ضماد با دنبه گوسفند جهت درمان و التیام دردهای روماتیسمی استفاده می کنند.
همچنین برای نرم نمودن عضلات نواحی که شیئی در آن فرو رفته جهت در آوردن شی و یا جا اندازی استخوان های جا به جا شده و در رفته به کار می برند.
علاوه بر آن در شهرستان دماوند برای نرم کردن و تحلیل نمودن خار پاشنه پا و حتی تسکین درد از آن استفاده می کنند.

درمان عفونت تنفسی

بعضی از محققان معتقدند که ترکیب عصاره پرخاصیت این گیاه با شیر طبیعی، می تواند عفونت های تنفسی مانند آسم و یرقان را درمان کند. البته ترکیب آن با دنبه گوسفندی جهت درمان التیام دردهای روماتیسمی و نرم کردن عضلات، معجزه آساست.

درمان مشکلات گوارشی

از اندام های هوایی این گیاه معمولا برای درمان دل درد و مشکلات گوارشی استفاده می شود. همچنین دم کرده گیاه چله داغی در بند آوردن خون پس از زایمان نیز کاربرد دارد. در تاجیکستان دمنوش این گیاه عموما برای کاهش فشار خون استفاده می شود.

درمان التهابات

گیاه چله داغ دارای مقادیری آنتی اکسیدان است که مصرف آن منجر به کاهش التهاب بدن می‌شود. این خاصیت در دراز مدت باعث جلوگیری از ابتلا به بیماری‌ های قلبی و سرطان خواهد شد.
لازم به ذکر است که برخلاف داروهای شیمیایی، مصرف این گیاه هیچگونه عوارض جانبی به همراه نخواهد داشت و هیچ آسیبی به بدن شما وارد نمی کند.

جدال گیاه چله داغ با دیابت

از اثرات ثابت‌ شده این گیاه، خاصیت ضددیابتی آن می‌باشد؛ که اولاً باعث کاهش قند خون (با مصرف 3 فنجان جوشانده برگ گیاه در روز) می‌شود؛ و ثانیاً افرادی که میل زیادی به شکر و شیرینی دارند، با مصرف این گیاه به صورت ناشتا، این تمایلشان کاهش می‌یابد.

بهبود عملکرد روده

اثر این گیاه بر دستگاه گوارش، به علت ضدعفونی کردن دستگاه گوارش، برطرف کردن یبوست و تسریع در امر هضم غذا می‌باشد.

گیاه چله داغ و کم‌خونی

این گیاه به علت دارا بودن مقادیر بالایی از آهن باعث درمان کم‌خونی و رنگ‌ پریدگی ناشی از آن می‌شود.

تقویت سیستم ایمنی

تحقیقات نشان داده که این گیاه باعث تقویت سیستم ایمنی بدن و بهبود ایدز می‌شود.
همچنین این گیاه در درمان سرماخوردگی، روماتیسم، سرخک، التهاب، آرتریت، تسکین کمردرد، تب، عفونت‌ها، التهاب و ذات‌الریه نیز موثر است.

خاصیت ضد نقرس گیاه آدمک

گیاه آدمک دفع‌کننده اسید اوریک از بدن می‌باشد، به بیانی دیگر بهبودی بیماران مبتلا به نقرس را تسریع می‌کند.

چگونگی مصرف گیاه چله داغی

این گیاه طعم و عطری دلنشین داشته و بسیار پرخاصیت است. گاها متخصصان توصیه می کنند که این گیاه را با گیاهان دارویی همچون پونه کوهی و پولک کوهی ترکیب کرده و در یک قوری دم کنید. ترکیب آنان باعث می شود شما از خواص معجزه آسای آنان بهره مند گردید.
توصیه می گردد که پس از خرید چله داغی، آن را شستشو داده و بجوشانید. پس بدانید که پس از ترکیب گیاه چله داغی با گیاهانی همچون پولک و پونه برای دم کردن گیاه باید مقدار مناسبی از گیاه را به همراه آب جوش در قوری بریزید. سپس اجازه دهید چند دقیقه روی بخار آب بماند تا مانند چای دم بکشد. همچنین می ‌توان مقداری از گیاه خشک شده را پودر کرد و به صورت خام همراه با شیر مصرف کرد.
روش دیگر به کار بردن گیاه چله داغ به صورت موضعی است که معمولا جهت تسکین دردهای مفاصل و برخی بیماری ‌ها مانند خار پاشنه کاربرد دارد. برای این کار نیز می‌ توانید مقدار چربی گوسفند را با گیاه خشک یا تر بکوبید و مانند ضماد روی محل مورد نظر قرار دهید. سپس محل را با یک پارچه تمیز ببنیدید تا اثرگذاری بیشتر داشته باشد.