طبیعت همواره بهترین مواد جهت افزایش سلامتی و تندرستی را در اختیار ما قرار می دهد که با استفاده از آن ها می توانیم بیماری ها را از خود دور نگه داریم. نکته جالب این است که مصرف گیاهان و خوراکی های ارگانیک برگرفته از طبیعت، هیچگونه عوارض جانبی خطرناک برای ما به همراه ندارد.
پنیرک دستچین ارسباران یکی از گیاهان سرشار از خاصیت می باشد که بسیاری از امراض را درمان کرده و به شکل خوراکی و یا موضعی مورد استفاده قرار می گیرد؛ کافی است که یک دوره از این گیاه استفاده کنید تا اثرات معجزه آسای آن را ببینید.

معرفی گیاه پنیرک دستچین ارسباران

پنیرک گیاهی است علفی، به ارتفاع تا ۶۰ سانتی‌متر و پایا. به صورت خودرو، در بسیاری از نقاط می‌روید و بهترین نوع آن در قسمت شمال کشور می روید. خوب است بدانید که برگ‌های پنیرک دارای حالت دایره‌ای و دندانه دار و گل‌ها، بنفش رنگ و کوچک هستند، البته قسمت مورد استفادهٔ پنیرک در ایران، گل‌های بنفش رنگ خشک شدهٔ آن می‌باشد.
از نظر طب سنتی گیاه پنیرک را معتدل می‌دانند، اخلاط غلیظ را رقیق و اخلاط خیلی رقیق را معتدل می‌کند.

خواص درمانی گیاه پنیرک دستچین ارسباران

خوب است بدانید که گیاه پنیرک سرشار از ویتامین های A، B، C، E؛ انولین؛ لعاب، فنول، فلاونوئیدها، اسیدهای چرب ضروری؛ فیبر، کلسیم، منیزیم، روی، سلنیوم، پتاسیم می باشد که برای بهبود عملکرد اندام ها ضروری به نظر می رسند.
از این گیاه به طور گسترده ای در آشپزی و پخت سوپ مورد استفاده قرار می گیرد و طعمی خاص به غذاها می بخشد. در واقع استفاده از این گیاه در پخت و پز، باعث می شود غذای شما سفت و لعاب دار شود.

درمان التهابات با پنیرک دستچین ارسباران

پنیرک دستچین ارسباران دارای محتوای لعابی می باشد که تسکین دهنده و آرامش بخش می باشد؛ متخصصان طب سنتی مصرف آن را برای تسکین التهابات مجاری گوارشی ادراری و تنفسی مناسب می دانند. البته در این مورد خاص، بهتر است که از پنیرک به شکل موضعی استفاده گردد تا خواص اعجاز انگیز خود را بهتر نشان دهد.

درمان عفونت با پنیرک دستچین ارسباران

قرار دادن گیاه پنیرک بر روی زخم، از نفوذ عفونت‌های باکتریایی و سایر عوامل خارجی از طریق جراحت به بدن جلوگیری می‌کند و با این روش سیستم ایمنی را تقویت می‌کند. مصرف برگ، دانه‌ها و سایر بخش‌های گیاه پنیرک نیز به این امر کمک می‌کند.

درمان مشکلات خواب با پنیرک دستچین ارسباران

اگر شما هم مانند بسیاری از افراد از مشکل خواب رنج می برید و ناچارید که از قرص ها و کپسول های شیمیایی استفاده کنید، حتما از گیاه پنیرک استفاده کنید.
در واقع محققان با آزمایش های فراوان متوجه شدند که گیاه پنیرک همانند مسکن عمل کرده و اضطراب و استرس را کاهش می دهد و به شما خوابی آرام و بی دغدغه هدیه می کند. به این منظور بهتر است که قبل خواب، یک لیوان دم کرده پنیرک را میل کنید و از اثرات مثبت آن بهره مند شوید.

درمان سرفه با پنیرک دستچین ارسباران

چای تهیه شده از برگ‌ها یا گل‌های این گیاه به دلیل داشت موسیلاژ فراوان می‌تواند به درمان سرفه، زکام و خشن شدن صدا کمک کند. به منظور حفظ خواص دارویی، این گیاه نباید جوشانده شود و فقط لازم است قبل از استفاده به مدت چند ساعت در آب ولرم قرار بگیرد.

بهبود عملکرد دستگاه گوارش با پنیرک دستچین ارسباران

اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که از سندرم روده تحریک پذیر رنج می برید، بهتر است که حتما از دم کرده گیاه پنیرک استفاده کنید.
این گیاه اسهال و اختلالات گوارشی را درمان می کند و از بروز ناهنجاری ها در فرایند هضم غذا جلوگیری به عمل می آورد.

تسکین درد با پنیرک دستچین ارسباران

یکی از رایج‌ترین کاربردهای گیاه پنیرک، کاهش درد است. در صورت وجود زخم یا جراحت روی پوست، می‌توان برگ پنیرک را روی محل مورد نظر قرار داد. مواد شیمیایی موجود در برگ این گیاه دارای ویتامین‌های زیادی است که نه تنها به بهبود سریع جراحت کمک می‌کند، بلکه برای کاهش درد مفید است. علاوه بر این، از گیاه پنیرک می‌توان برای درمان سردردهای موضعی نیز استفاده کرد.

درمان عفونت دستگاه تناسلی زنان با پنیرک دستچین ارسباران

عفونت دستگاه تناسلی زنان، بیماری است که اکثر زنان در طول زندگی خود دست کم چند بار آن را تجربه می‌کنند. این عفونتها در سنین باروری یعنی از سن بلوغ تا یائسگی شایع‌تر است؛ از علائم ابتلا به عفونت افزایش ترشحات واژن و تغییر رنگ و بوی این ترشحات است، همچنین، التهاب ناحیه تناسلی، خارش و سوزش نیز از مهمترین علائم عفونت در زنان میباشد. مهمترین اثرات گزارش شده گیاه پنیرک در طب سنتی به ویژه گل آن، درمان ناراحتیهای رحم و رفع عفونت دستگاه تناسلی است، استفاده از پنیرک برای زنان مقوی رحم میباشد، همچنین گیاه پنیرک برای رفع عفونتهای دستگاه ادراری نیز بسیار موثر است. دمنوش گل پنیرک ادرار آور بوده، برای رفع عفونت و سوزش ادرار مفید است.

چگونگی درمان بیماری ها با پنیرک دستچین ارسباران

همانطور که گفته شد بیماری های مختلفی را می توان به وسیله پنیرک درمان کرد و یا از بروز آن ها جلوگیری به عمل آورد. بهترین شکل استفاده از این گیاه در اکثر مواقع، استفاده از آن به شکل دم کرده است که بهتر است قبل خواب مصرف گردد تا اثرات مثبت خود را بگذارد.
البته محققان معتقدند که ترکیب پنیرک با چای کوهی و پولک، همواره باعث پیشگیری از ابتلا به بیماری ها می شود، زیرا طبع پولک و چای کوهی گرم بوده و با لعاب پنیرک ترکیب می شود و طعمی فوق العاده به خود می گیرد.