پولک کوهی یک گیاه بسیار پرخاصیت می باشد که می تواند بسیاری از مشکلات و بیماری ها را درمان کند. در واقع پولک کوهی گیاهی است علفی و بوته‌ای به طول ۱۵ تا ۳۰ سانتی‌متر. گل‌های آن صورتی و برگ‌هایش بیضی شکل و پوشیده از کرک سفید است.
لازم به ذکر است که این گیاه با نام های دیگری همچون پلک و سنبله ارسبارانی نیز شناخته می شود. یکی از بهترین و باکیفیت ترین انواع پولک کوهی در رشته کوه های ارسباران رشد و نمو می کنند که این امر به دلیل اقلیم خاصی می باشد که بر آن منطقه حاکم است؛ به طوری که یکی از غنی ترین پوشش های گیاهی در این ناحیه از ایران مشاهده می شود.

معرفی پولک کوهی

خوب است بدانید که پولک کوهی گیاهی است که بومی منطقه آذربایجان و به خصوص رشته کوه های ارسباران می باشد و دارای طبعی گرم و خشک است. به همین دلیل متخصصان مصرف آن را به افراد سرد مزاج به شدت توصیه می کنند و معتقدند که این گیاه می تواند بیماری هایی که در اثر مزاج سرد به وجود امده است را نابود سازد.
پولک بوته ای نسبتا کوچک به طول 15 تا 30 سانتیمتر است. برگ های سبز و بیضی شکل این گیاه با کرک هایی نقره ای رنگ پوشیده شده است.  وجود این کرک ها باعث شده است که این گیاه خاکستری رنگ به نظر برسد.
اگر به آذربایجان و رشته کوه های آن سربزنید، این گیاه پرخاصیت و ارگانیک را به وفور پیدا می کنید.

خواص پولک کوهی

همانطور که بیان شد، پولک کوهی یک گیاه با طبع گرم و خشک می باشد که خواص بسیار زیادی در جهت سلامت ما دارد. به طوری که با مصرف یک دوره کوتاه از آن، می توانید شاهد اثرات مثبت آن در تقویت اندام ها و سیستم ایمنی خود باشید. این گیاه جایگزین مناسبی برای آنتی بیوتیک ها می باشد. طبق تحقیقات گسترده ای که انجام گردید، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که خواص درمانی پولک خشک شده همانند پولک تازه می باشد و هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند. با این تفاوت که از گل ها و برگ های خشک شده این گیاه می توان یک سال نگهداری کرد. معمولا برگ و سرشاخه ‌های تازه، علفی و گل‌ دار این گیاه برای مصارف درمانی چیده و خشک می شود.

ازبین بردن عفونت با پولک کوهی

خوب است بدانید که پولک کوهی خاصیت ضد باکتریایی داشته و به طور گسترده ای می تواند میکروب ها و باکتری های مضر را نابود سازد. از این گیاه در نابودسازی عفونت های  مجاری ادرار و روده استفاده می گردد.
بسیاری از پزشکان توصیه می کنند که به هنگام گلودرد یا احساس وجود عفونت در بدن، مقداری از پولک کوهی و پونه کوهی را با آب در قوری چینی دم کرده و میل کنید تا عفونت های  گلو از بین بروند.

جلوگیری و درمان کرونا با پولک کوهی

پولک کوهی به شکل فوق العاده ای با ویروس ها و ذرات مضر درون بدن مبارزه می کند و آن ها را نابود می سازد، پس مصرف آن به خصوص در ایامی که با این ویروس دست و پنجه نرم می کنیم، به همگان توصیه می گردد.
رفع تحریکات عصبی با پولک کوهی
گیاه پولک در درمان سردرد و رفع تحریکات عصبی و جوشانده آن در طب سنتی به عنوان داروی ضد رماتیسم و مسکن درد عصبی کاربرد دارد.
تقویت پوست و مو با پولک گیاهی
عصاره استخراج شده از پولک دارای ترکیباتی موثر جهت حفاظت و مراقبت از پوست بوده و عصاره حاصل از این گیاه نیز در فرمولاسیون تونیک مو استفاده می شود.

طریقه استفاده درمانی پولک کوهی

از پولک کوهی هم به شکل موضعی و خوراکی می توان استفاده کرد؛ به طوری که مصرف موضعی آن بیشتر به شکل ضماد، یا قرار دادن جوشانده آن بر نواحی خاص می باشد. البته مصرف جوشانده پولک کوهی از قدیم الایام مرسوم بوده  و امتحان خود را پس داده است.
به طور کلی می توان گفت که بهتر است که 2 قاشق غذاخوری از پولک را شسته و تمیز کنید؛ سپس آب جوشانده شده را در ظرفی بریزید و گیاه پولک را به آن اضافه کنید و صبر کنید تا آن قدر حرارت ببیند تا دوسوم آب آن تبخیر گردد. خوب است بدانید که بهتر است که از این گیاه به شکل منظم و پیوسته استفاده گردد تا اثرات معجزه آسای خود را نشان دهد.
پولک کوهی یک جایگزین بسیار مناسب برای آنتی بیوتیک های ساخته بشر می باشد و متخصصان طب سنتی توصیه می کنند که به جای خوردن آزیترومایسین، پونه کوهی و پولک با یک دیگر مخلوط شده و به شکل جوشانده به مصرف رسند. بهتر است که یک قاشق از گیاه را داخل قوری چینی دم کنید و به مدت حداقل ۴ روز، روزی ۲ استکان بنوشید.
برخی از پزشکان به کسانی که از عفونت ادراری رنج می برند، پیشنهاد می کنند که هر 8 ساعت، 1 استکان عرق پولک را مصرف کنند و از مزایای آن بهره مند گردند.