پونه کوهی یک گیاه فوق العاده پرخاصیت و خوش بو است که به وفور در رشته کوه های ارسباران یافت می شود؛ این گیاه در منطقه آذربایجان به شکل خودرو رشد می کند و کاملا ارگانیک به حساب می آیند.
محققان معتقدند که با استفاده از پونه کوهی می توان بسیاری از امراض را درمان کرد؛ به طوری که از آن به شکل گسترده ای در قرص ها و داروهای شیمیایی استفاده می کنند.

معرفی پونه کوهی

این گیاه معجزه آفرین، طبعی گرم و خشک داشته و از این جهت می تواند بسیاری از بیماری هایی که از طبع سرد ناشی می شوند را با کمک آن درمان کرد. این گیاه از خانواده نعناء می باشد و از عطری شگفت انگیز برخوردار است.
لازم به ذکر است که پونه کوهی سرشار از آنتی اکسیدان، فیتوسترون، اسید فنولیک، تریترپن ها، فلانوویید، آنتوسیانین ها، ساپونین ها و کاروتنوئیدها، پروتئین، فیبر، پتاسیم، منیزیم، کلسیم، فسفر، ویتامین C، آهن و ویتامین A است. و ترکیب آن با عسل طبیعی و آب جوش، می تواند انرژی، شادابی و منابع مورد نیاز بدنتان را به شما برساند. خوب است بدانید که گل، ساقه و برگ‌های پونه کوهی، جایگزین مناسبی برای بسیاری از آنتی‌بیوتیک‌ها است.

خواص پونه کوهی

خوب است بدانید که گل، ساقه و برگ‌های پونه کوهی، جایگزین مناسبی برای بسیاری از آنتی‌بیوتیک‌ها است.  از قدیم الایام پونه کوهی توانمند در درمان بسیاری از بیماری ها به خصوص بیماری های عفونی و گوارشی بوده است. این گیاه ترکیبات شگفت انگیزی در خود دارد که می تواند ما را از مصرف قرص و دارو بی نیاز سازد.

مفید برای گوارش و درد معده

محققان معتقدند که از پونه برای بهبود سلامت عمومی دستگاه گوارش و برای درمان چندین اختلال شایع در فرآیند گوارش می توان بهره گرفت.
در واقع برای کمک به معالجه نفخ، گاز یا درد معده می توانید مقدار کمی چای پونه بنوشید. این گیاه همچنین دارای خواص ضد اسپاسم است که می تواند به تسکین درد معده یا گرفتگی معده کمک کند. بسیاری از متخصصان طب سنتی معتقدند که این گیاه را می توان برای بهبود عملکرد کبد و تشویق تولید صفرا برای کمک به هضم غذا ، در حد اعتدال مصرف نمود.

تنظیم چرخه قاعدگی

پونه کوهی به شکل معجزه آسایی می تواند به کسانی که دچار قاعدگی نمی شوند کمک کرده و آن ها را در داشتن یک قاعدگی منظم یاری رساند.
طی سال های متمادی از پونه کوهی در این جهت استفاده شده است که بسیار هم مفید واقع شده و هیچ گونه عارضه جانبی برای سلامت ما به همراه ندارد.

کمک به دستگاه گوارش

پونه کوهی از قدیم الایام به شکل جوشانده توسط کسانی مصرف می گردید که از درد در ناحیه معده رنج می بردند. در واقع جوشانده پونه کوهی کمک شایانی به جلوگیری از ترش کردن و هضم بهتر غذا می کند.

تقویت استخوان با پونه کوهی

پونه به دلیل داشتن کلسیم زیاد به خانم های یائسه ، افرادی که دچار پوکی استخوان هستند و کودکان در حال رشد توسط پزشکان توصیه می شود. نکته حائز اهمیت این است که اگر شما از مصرف جوشانده پونه کوهی و یا مصرف آن با شیر لذت نمی برید، می توانید آن را با دوغ ترکیب کرده و نوش جان کنید.بنابراین کسانی که تمایلی به مصرف شیر ندارند، بهتر است ماست و دوغ را با پونه میل کنند.

پیشگیری از سرطان

پونه حاوی کوئرستین است که رشد سلول های سرطانی را کاهش و مرگ سلولی را بهبود می بخشد. با نوشیدن چای پونه از خواص ضد سرطانی آن استفاده کنید.

درمان زخم های پوستی

لازم به ذکر است که دمنوش پونه خاصیت ضد عفونی کننده داشته و نوشیدن آن و استعمال موضعی آن به درمان زخم های پوستی و جلوگیری از عفونی شدن زخم ها کمک می کند.

آرامش بخش

پونه ممکن است خاصیت آرامش بخش داشته باشد. مورخان معتقدند که از پونه کوهی از قدیم الایام برای مقابله با صرع استفاده می شده است و کمک شایانی به آرامش اعصاب کمک کرده و به افراد در رفع مشکلات خود در خواب کمک کند.

درمان اسهال و بیماری های روده ای با پونه کوهی

بسیاری از ما از پونه کوهی برای درمان مشکلات روده ای و گوارشی استفاده کرده ایم و اثراث مثبت آن را مشاهده کرده ایم، پس اگر شما هم از مشکلات گوارشی رنج می برید، بهتر است که درمان اسهال و بیماری های روده ای خود را به پونه کوهی بسپارید.

انگل زدایی با پونه کوهی

پونه یک انگل زدای قوی است و اگر آن را با عسل طبیعی کوهستان میل کنید، برای رفع کرم روده نیز موثر واقع می شود و باکتری های مضر روده را نابود می سازد.
پس بهتر است که جوشانده پونه کوهی با عسل طبیعی ترکیب شود و به شکل روزانه مصرف گردد تا خواص معجزه آسای خود را نشان دهد.

طرز تهیه نوشیدنی پونه کوهی

برای تهیه ‏ی یک فنجان دمنوش پونه ، از یک قاشق چای خوری برگ پونه خشک شده در یک لیوان آب جوش استفاده کنید. 10 دقیقه زمان ، نیاز است تا چای دم بکشد.سپس دمنوش را از صافی رد کرده و میل کنید. در صورت تمایل می توانید دمنوش خود را با کمی عسل طبیعی کوهستان شیرین نمایید. این دمنوش را می توان به طور معمول 2 تا 3 فنجان در روز استفاده کرد و محدودیتی در طول درمان وجود ندارد.
لازم به ذکر است که برای درمان برخی از مشکلات همانند مشکلات قاعدگی، بهتر است که پونه کوهی را با چای کوهی ترکیب کرده و آن را در آب جوش گذاشته و دم کرده آن را نوش جان نمایید. بهتر است که حداقل دوماه از این ترکیب استفاده کنید تا اثرات معجزه آسای آن را ببینید.
همچنین اگر می خواهید با یک روش طبیعی از ابتلا به سرطان جلوگیری کنید، بهتر است که پونه کوهی، پولک و چای کوهی را با یکدیگر ترکیب کرده و در یک قوری چینی بجوشانید و به شکل منظم مصرف کنید و از اثرات آن بهره مند گردید.