چای کوهی یک گیاهی است که در ارتفاعات رشد می کند و خواص بی نظیری برای سلامت بدن دارد. این گیاه پرفایده در مناطق و کوه های خاصی شروع به رشد می کند؛ به طوری که بهترین نوع آن در ارتفاعات شمال غرب کشور، مثل ارتفاعات ارسباران یافت می شود.
لازم به ذکر است که برخی از بیماری ها را می توان با کمک چای کوهی درمان کرد و از بدن خود در برابر عوارض خطرناک داروهای شیمیایی محافظت کرد.

معرفی چای کوهی

چای کوهی گیاهی رونده است که در مناطق مختلف کشورمان آن را با نام های مختلفی معرفی می کنند. این گیاه طبعی گرم و خشک دارد و مصرف آن به کسانی که دارای طبعی سرد می باشند، به شدت توصیه می گردد.
خوب است بدانید که اروپائیان با خواص این گیاه معجزه آسا آشنا هستند و از روغن آن جهت درمان زخم استفاده می کنند. لازم به ذکر است که چای کوهی گل هایی تولید می کند که بنفش رنگ می باشد و عطری به خصوص دارد که بسیار عالی است. میوه تولید شده توسط این گیاه، دوک مانند است و خواص متعددی دارد.

خواص چای کوهی

چای کوهی یک گیاه شگفت انگیز است که همانند اکسیر، می تواند بیماری های متعدد را نابود سازد و شما را از پزشکان و داروهای شیمیایی بی نیاز سازد.
بسیاری از متخصصان طب سنتی معتقدند که این گیاه به دلیل طبع گرم و خشک خود، می تواند امراضی که به دلیل طبع سرد به وجود آمده اند را درمان کند و این در نوع خود فوق العاده است.
پس اگر شما هم می خواهید که از خواص بی نظیر چای کوهی بهره ببرید، کافیست که از بسته ویژه ارسباران استفاده کنید و شاهد اثرات مثبت آن بر سلامت خود باشید.

خواص چای کوهی برای پوست

جالب است بدانید که در وسط برگ های چای کوهی ماده قرمز رنگِ هایپریسین وجود دارد که برای از بین بردن سوختگی ها مفید است. همچنین از سالیان قبل برای درمان زخم ها از چای کوهی به عنوان دارویی موثر استفاده می شده است.
متخصصان طب سنتی پیشنهاد می کنند که از این گیاه برای درمان سوختگی ها به شکل موضعی استفاده گردد. به این صورت که چای کوهی را به شکل پودر درآورده و آن را بر محل سوختگی قرار دهید.

افزایش حافظه و بهبود یادگیری

دانشمندان نروژ و آلمان، با بررسی ‌موش‌های آزمایشگاهی که سن‌ آنها بالا بود و علائم بیماری آلزایمر داشتند، فهمیدند که چای کوهی، نه‌تنها از مقدار پلاک آمیلوئید در مغز کم می‌کند، بلکه به عملکرد و بقای سیستم عصبی این حیوانات نیز کمک می‌کند. این گیاه توانست حافظه این موش‌های آزمایشگاهی را بهبود بخشد و ظرفیت یادگیری را در آنها افزایش دهد.

خاصیت ضد افسردگی

خوب است بدانید که چای کوهی با مهار برخی از آنزیم ها، می توانند از بروز افسردگی جلوگیری به عمل آورند. این دارو برای درمان افسردگی اثربخش است و حالات افسردگی را رفع وبیخوابی را درمان می نماید.

استریلیزه کردن مجاری ادراری

اگر شما هم از عفونت مجاری ادراری رنج می برید، کافی است که یک دوره از این محصول استفاده نمایید تا اثرات معجزه آسای آن را ببینید. در واقع این محصول باکتری ها و میکروب های خطرآفرین مجاری ادراری را نابود می سازد و استفاده از آن هیچ گونه عارضه ای را برای شما ایجاد نمی کند.

چای کوهی ضد درد و ورم معده

چای کوهی مدر ملایم است و در تنظیم اعمال گوارشی و تقویت کبد به ویژه کمک به هضم غذا کاربرد دارد. این گیاه در درمان بیماری های معده و روده با منشاء روانی و بیماری های اسهال توأم با تحریکات عصبی، نقش موثر و آرامش بخشی دارد. این گیاه با تنظیم و بهبود گوارش موجب سلامت معده و کاهش درد آن می شود.

بهبود عملکرد دستگاه گوارش

محققان در بررسی‌های سال ۲۰۱۲ خود، به این نتیجه رسیدند که چای کوهی می‌تواند روی سلامت معده و روده‌ و اختلال‌های مربوط به آن، اثر مثبتی بگذارد. در واقع، چای کوهی سرشار از آنتی اکسیدان می باشد که با منابع سرشار از فنول خود، به طور گسترده ای از التهاب های مجرای معده و روده می کاهد.
البته این گیاه پرخاصیت سموم بدن را نیز از بین می برد و به طور گسترده ای به پاک سازی بدن می پردازد. استفاده از چای کوهی در دراز مدت، اثرات ایمنی زایی فوق العاده ای بر بدن خواهد داشت.

خواص چای کوهی برای افزایش شادی

چای کوهی مفرح ، نشاط انگیز و شادی آور بوده و مصرف این گیاه خستگی ذهنی را برطرف می سازد وشما را از داروهای ضد افسردگی بی نیاز می سازد. به علت انرژی زایی و نشاط انگیزی می تواند برای رفع خستگی و بی حوصلگی در افراد افسرده مورد استفاده قرار گیرد.البته برای نتیجه بخش بودن مصرف این گیاه، بهتر است که به شکل منظم و پیوسته مصرف گردد .
متخصصان معتقدند که مصرف روزانه سه نوبت آن در مدت زمان سه هفته از استرس و اضطراب به میزان قابل توجهی می کاهد.

چای کوهی ضد سرطان

مصرف این گیاه به علت دارا بودن خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی قوی می تواند نقش مفیدی در بروز انواع سرطان ها ایفا نماید. دو ترکیب پامی فرین ایی و متوکسی ساکورانتین می تواند جلوی رشد سلول های سرطانی دهانه رحم را تا 50 درصد بگیرد. محققان معتقدند که اسانس چای کوهی روی سرطان سینه، رودهٔ بزرگ و ملانومای انسان موثر است و می تواند تا حد زیادی جلوی تکثیر سلول های سرطانی را بگیرد.

خواص چای کوهی برای قاعدگی

متخصصان طب سنتی به کسانی که قاعدگی نامنظم و دردناکی دارند توصیه می کند که از چای کوهی به وفور استفاده نمایند. این گیاه علاوه بر تنظیم چرخه می تواند به کنترل میزان خون ریزی بپردازد.

ضد کرم های سیستم گوارش

چای کوهی سبب از بین رفتن کرم های مضر موجود در معده و روده و بهبود فعالیت سیبستم گوارش می شود.

درمان آرتریت با چای کوهی

چای کوهی دارای خاصیت ضد درد است و برای درمان دردهای مفصلی ، رماتیسمی ، دردهای عضلانی، آرتریت و سیاتیک توصیه می شود.

چای کوهی برای تقویت قوای جنسی

مصرف روزانه یک یا دو لیوان چای کوهی برای مردانی که از ضعف قوای جنسی رنج می برند مفید است و سبب تقویت قوای جنسی آنها می شود.

طرز تهیه نوشیدنی چای کوهی

بهتر است که دو قاشق از چای کوهی را به خوبی شسته و در یک قوری متوسط بجوشانید و هر روز مصرف کنید. متخصصان مصرف دو الی سه بار از این ترکیب را در طول روز مضر نمی دانند.
البته ترکیب چای کوهی و پونه کوهی برای کسانی که از مشکلات قاعدگی رنج می برند به شدت توصیه می گردد.